Co to jest?

Kleine Prinzessin und ihr kleiner Freund

Nazywana też dalekowzroczność – wada wzroku korygowana za pomocą plusowych soczewek sferycznych. Stan taki jest spowodowany zbyt krótką gałką oczną w stosunku do jej mocy skupiającej. U osób z nadwzrocznością obraz powstaje za siatkówką i dlatego jest nieostry.

U dzieci występuje fizjologiczna nadwzroczność, której do pewnego poziomu, nie trzeba korygować. Często wada rozpoznawana jest gdy małe dziecko zezuje. Niestety czasem dopiero problemy z nauką w szkole prowadzą do skierowania na badanie okulistyczne.

Mała wada wzroku , zwłaszcza u osób młodych, jest wyrównywana za pomocą akomodacji. Długotrwałe napięcie akomodacyjne objawia się bólami głowy, przemijającym zamgleniem widzenia, łzawieniem i wtedy zastosowanie okularów poprawia komfort widzenia. Przy niewystarczającej akomodacji dochodzi do zmniejszenia ostrości wzroku zarówno do dal jak i do bliży.

He had revenge in video games. Emotional kid play computer games online.

Krótkowzroczność

Wada wzroku pogarszająca widzenie z daleka, korygowana za pomocą minusowych soczewek sferycznych. Krótkowzroczność wysoka jest chorobą najczęściej uwarunkowaną genetycznie o postępującym przebiegu i degeneracyjnym charakterze.

Oprócz stosowania okularów lub soczewek kontaktowych lekarz może zalecić ortokorekcję by powstrzymać progresję wady. W ostatnim czasie do leczenia krótkowzroczności u dzieci i młodzieży wprowadzono krople 0,01% atropina by wyhamować powiększanie się wady.

Dzieciom i młodzieży z tą wadą wzroku nie sprzyja spędzanie wielu godzin przed komputerem, telefonem lub na czytaniu książek, ponieważ prowadzi to do częstej zmianie okularów na co raz mocniejsze. Wynika to z wydłużania się gałki ocznej, która z kształtu piłeczki zaczyna zmieniać się w kształt kurzego jajka i jest to proces nieodwracalny. Również chodzenie w “za słabych” okularach nie działa korzystnie. Warto spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzy patrząc w dal.

Predyspozycja do krótkowzroczności jest dziedziczona, a dzieci rodziców z krótkowzrocznością wcześniej potrzebują okularów i ostatecznie mają większa wadę niż rodzice.

Pamiętaj, że dziecko może odziedziczyć po Tobie wadę wzroku. Dlatego nie czekaj z badaniem do pojawienia się niepokojących objawów. Wcześniej wykryta wada to większa szansa na dobre widzenie również przestrzenne. Jeśli w dzieciństwie nosiliście okulary lub teraz używacie ich do dali to Wasze dziecko już teraz może ich potrzebować.

Bambini con occhiali

Astygmatyzm

Wada wzroku powodująca zamglone widzenia do dali i bliży. Koryguje się ją okularami z soczewkami cylindrycznymi, które mogą być “plusowe” lub “minusowe”. W przypadku dużej wady stosuje się twarde soczewki kontaktowe. 

Po założeniu nowych okularów osoba z astygmatyzmem może mieć wrażenie przekrzywiania się obrazu, innego położenia horyzontu niż w rzeczywistości, zawroty głowy. Takie odczucia po kilku dniach noszenia okularów mijają.

Bardzo duży astygmatyzm może świadczyć o chorobie oczu zwanej stożek rogówki. Niewykryta w porę choroba może prowadzić do trwałej utraty widzenia. Zabieg cross-linking ma na celu powstrzymanie powiększania się stożka rogówki i powinien być wykonany szczególnie u nastolatków i młodych dorosłych, u których choroba szybko postępuje.

Child in glases with Occluder. Ortopad Boys Eye Patces nozzle for glasses for treating strabismus (lazy eye)

Inaczej ambliopia to obniżenie ostrości widzenia w jednym lub obojgu oczach, spowodowane nieprawidłową stymulacją wzrokową. Oko niedowidzące, potocznie nazywane okiem leniwym, pomimo zastosowania optymalnej korekcji okularowej lub soczewek kontaktowych widzi gorzej od oka zdrowego o co najmniej dwa rzędy na tablicach do badania ostrości wzroku.

W celu wyrównania widzenia stosuje się zasłanianie (okluzję) oka zdrowego i wykonuje ćwiczenia stymulujące oko słabsze do pracy.

Pamiętaj o badaniach profilaktycznych

Optometrist at work

Starczowzroczność

Czyli presbiopia jest procesem fizjologicznym uwarunkowanym słabnącą akomodacją związaną ze stopniową utratą elastyczności soczewki. Proces ten rozpoczyna się po 40 roku życia. Objawia się nieostrym widzeniem z bliska i odsuwaniem czytanego tekstu coraz dalej. Powoduje konieczność stosowania okularów do czytania.

optometrist preparing diagnosis

AMD

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem jest jedną z najczęstszych przyczyn obniżenia ostrości wzroku u osób powyżej 55 roku życia. Objawy choroby polegają na stopniowym spadku ostrości widzenia centralnego, krzywieniu się linii i krawędzi, pogorszeniu widzenia z bliska, trudności w rozpoznawaniu twarzy bliskich. W niektórych przypadkach okulary nie poprawiają ostrości widzenia i konieczny jest dobór specjalnych pomocy optycznych.

Ślepota nie zawsze jest nieodwracalna

Optometrist doing Sight Testing

Zaćma

Cataracta – utrata przezierności soczewki, jest na świecie najczęstszą przyczyną odwracalnej ślepoty. Zmiany zaćmowe powodują rozproszenie promieni światła przechodzących przez soczewkę i osłabienie ostrości wzroku.

Główną i najczęstszą przyczyną powstawania zaćmy (aż 99%) jest proces starzenia się. Zaćma może jednak powstać w każdym wieku, w następstwie urazu, chorób ogólnoustrojowych i miejscowych narządu wzroku lub stosowania niektórych leków np. sterydów.

Leczyć zaćmę można wyłącznie operacyjnie. Zabieg polega na usunięciu zmętniałej soczewki oka i zastąpieniu jej sztuczną soczewką wewnątrzgałkową.

optometrist

Glaucoma – postępująca choroba najczęściej o bezobjawowym i bezbolesnym przebiegu prowadząca do nieodwracalnej ślepoty. Postępujący zanik nerwu wzrokowego, przebiegający z charakterystycznymi zmianami w wyglądzie jego tarczy i z odpowiadającymi im zmianami w polu widzenia.

Leczenie mające na celu zahamowanie postępu choroby, może być farmakologiczne ( krople oczne), laserowe lub chirurgiczne.

Z uwagi na jej nieodwracalny charakter badanie wykrywające jaskrę powinno być wykonywane profilaktycznie po 35 roku życia raz do roku.

Umów wizytę samodzielnie on-line lub zadzwoń 71 747 54 03